كالای ابد، علم صائب و عمل صالح است
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق بیان داشتند: بحث ما در نهج‌البلاغه به نامه وجود مبارك امیرالمؤمنین(ع) به حارث همدانی رسید. حضرت فرمود نعمتی كه خدا به تو داد ضایع نكن. مستحضرید بعضی از نعمت‌های ظاهری است،...
« بازگشت

همه نعمت‌ها به بركت مسجد و حسینیه است / اصل این است که معارف دینی در حسینیه ها گفته شود

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در آخرین جلسه سخنرانی خود در دماوند با اشاره به فرا رسیدن ایام عزاداری سالار شهیدان حسین‌بن‌علی(ع) این مجالس را عاملی جهت وحدت و اتحاد مسلمانان معرفی کردند و اظهار داشتند: عامل وحدت و اتحاد، حسینیه و مسجد است؛ اکنون که ما در آستانه محرمیم باید حسینیه‌هایمان را پرفروغ كنیم، بیانات نورانی سیدالشهداء را كه دنیا و آخرت ما با این بیان‌ها حل می‌شود را مورد توجه بیشتر قرار دهیم؛ رعایت اخلاقِ و ادب، رعایت آداب اجتماعی، ارتباط بیشتر با خدا، مقید به نماز اول وقت، همیشه با طهارت بودن، این یك زندگی فرشته‌گونه است که خود سیدالشهداء(سلام الله علیه) این طرز زندگی می‌كرد و ما نیز باید به ایشان تاسی کنیم.

ایشان به اشاره به حدیثی نورانی از سیدالشهداء(سلام الله علیه) تصریح داشتند: حضرت فرمود هیچ كس ممكن نیست با گناه به مقصد برسد! این منطق، منطق باطلی است كه هدف، وسیله را توجیه می‌كند، اگر كسی خواست به مقصد برسد از راه باطل نمی‌شود به مقصد رسید، از راه حرام نمی‌شود به مقصد رسید، این بیان نورانی سیدالشهداء است كه اگر كسی خواست به وسیله كار حرام به نتیجه‌ای برسد این زودتر از دیگران به چاه می‌افتد.

معظم‌له تاکید داشتند: باید این بیانات نورانی حضرت در این حسینیه‌ها و سینه‌زنی‌ها و عزاداری‌ها مطرح شود. عزاداری و سینه‌زنی و گریه هم عبادت است، محبّت اهل بیت حسابش جداست اما اصل این است كه این معارف دینی را كه اصلاً حسین‌بن‌علی(ع) برای همین هم شهید شد اینها در حسینیه‌هایمان گفته شود. اینكه خدا در قرآن فرمود مُزد رسالت، دوستی اهل بیت است ﴿لا أَسْئَلُكُمْ عَلَیهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبی﴾ منظور این نیست كه ما دوست اهل بیت باشیم حسین‌بن‌علی را چه كسی است كه دوست نداشته باشد؟! آیه معنایش این است كه آن مودّت مستقر، مودّت جاندار، مودّت ابدی، مودّت ریشه‌دار، آن اَجر رسالت است وگرنه آیه نمی‌گوید صِرف دوستی اهل بیت، اجر رسالت است این ﴿إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبی﴾ یعنی فقط آنها را دوست داشته باشید و اگر كسی فقط آنها را دوست داشته باشد مُزد پیامبر را داده است، و این در حسینیه‌ها حاصل می‌شود.


اولین حرف را در حوزه باید «قرآن» بزند
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیت الله العظمی جوادی آملی در پانزدهمین همایش اساتید تفسیر حوزه، اظهار داشتند: اولين حرف را در حوزه بايد قرآن بزند، شما قرآن‌پژوهان در مشهد و منظر قرآن كريم هستيد، قرآن كريم هيچ معادلي غير از عترت...

دسترسی سریع

عناوین پربازدید ترین آیتم ها