پیام تصویری آیت الله العظمی جوادی آملی به روز بزرگداشت ملاصدرا

22 05 2022 574945 شناسه:
image

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیت الله العظمی جوادی آملی در پیام به همایش ملاصدرا که امروز عصر (اول خرداد 1401) در استان فارس برگزار شد، اظهار داشتند: فلسفه اسلامی تنها فلسفه مسلمانها نیست، بلکه بهره وافری که مسلمین از رهنمودهای قرآن و عترت بهره بردهاند این فلسفه را شکوفا کردند. مرحوم صدر المتألهین که این ایام بنام این بزرگحکیم الهی است اقرار کرده است که من ابتدا میگفتم ماهیت اصیل است نه وجود و از این فکر حمایت و دفاع میکردم تا اینکه خدا مرا هدایت کرد. این هدایت الهی یک هدایت ویژه است، زیرا هر کسی به هر نعمتی بار مییابد به عنایت الهی است. این هدایت الهی در سایه تأمل مرحوم صدر المتألهین در قرآن و عترت است.

ایشان بیان داشتند: مرحوم صدر المتألهین میگوید من از اصالة الماهیة به اصالة الوجود منتقل نشدم مگر به هدایت الهی.

لزوم شناخت راه تحول فکری صدر المتألهین

معظم له در بخش دیگری از پیام خود اظهار داشتند: کسانی که در خدمت فلسفه و الهیات فلسفه هستید، باید راه تحول فکری صدر المتألهین و همچنین راه تکامل فلسفه را بدانند که چیست، باید بدانند که هم فیلسوف هدایت شد هم فلسفه کامل شد به برکت قرآن و عترت.

آیت الله العظمی جوادی آملی اظهار داشتند: علم تفسیر حتماً باید در حوزه علمیه سراسر کشور مخصوصاً در استان فارس تدریس شود، بحث شود، پایاننامهنویسی شود، شرح شود، تا این علوم بیش از پیش احیا بشود. من انتظار دارم استان فارس که جای این حرفها بود مبادا کسی خیال بکند در خلال این جمعیت چند نفری بودند که نسبت به فلسفه بیمهری کردند رنجیده بشوند. اینطور نبود در خود عرب، در حجاز، در خود خانواده پیغمبر همهشان که یکسان نبودند. در زمین جاهلیت که همهشان یکسان نبودند؛ ولی بالاخره نور نبوت در آن فضای تاریک تابید نور ولایت و امامت در آن فضای تاریک تابید خدای سبحان فضل خود را به هر کس بخواهد عطا میکند. از شما متوقع است که تفسیر در درجه اول، نهج البلاغه در درجه دوم، علوم رایج حوزوی فقه و اصول و اخلاق و حقوق و اینها که امری ضروری است برای همه ما اینها باید هماهنگ باشند تا این حوزهها را حوزه قم را، حوزه نجف را، حوزه مشهد را حوزههای دیگر را به بارگاه امن حضرت ختمی امامت حجت ابن الحجج الواقعه ولی عصر(ارواحناه فداه) تقدیم بکنیم.​​​​​​​لینک فیلم پیام معظم له