تاکید بر تحریر علوم / جایگاه ارزشمند عقل در هندسه معرفت دینی

02 01 2022 373396 شناسه:
image

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت هفته معلم، نشست اساتید موسسه آموزش عالی اسراء و مدارس علمیه تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی ریاست محترم موسسه آموزش عالی اسراء در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار گردید.

در این نشست صمیمی، اساتید نقطه نظرات خود را پیرامون مسائل آموزشی مطرح و پیشنهادات خود را جهت پیشبرد هر چه بهتر برنامه ها و فعالیت های آموزشی سازمان آموزش عالی اسراء بیان نمودند.

 حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی نیز ضمن تشکر و قدردانی از حضور اساتید معظم در موسسه آموزش عالی اسراء و اظهار نظرهای علمی و انگیزشی آنها، بیان داشت: باید از نظام آموزشی کلیشه ای دوری کرد و این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه ارتباط بین استاد و دانش پژوه هر چه بیشتر انجام پذیرد و این دو با مشارکت هم، به دنبال خروجی های آموزشی و پژوهشی باشند.

ایشان ادامه داد: نکته دیگر مسئله امتداد علوم است، غرب این مسئله را خوب تجربه کرد و ما متاسفانه غافل بودیم، هر چند معرفت و باور آنها قابل قبول نیست، اما این شیوه که آمدند بر اساس اندیشه ها، مسیر جامعه را دنبال کردند و رفتن برای حل مشکلات و معظلات جامعه، و گفتند دانشگاه ما برای این است که زندگی، اقتصاد و خانواده را درست کند، در این زمینه خاص موفق بودند، ولی الان زندگی ما، کشاورزی ما، صنعت ما و تولیدات ما نسبت چندانی با آنچه در فضای علمی دانشگاه هامی گذرد، ندارد. حوزه های علمیه نیز به همین گونه است، در آن حرفهای تازه می زنیم اما جامعه به لحاظ علمی و تربیتی دور از واقعیت های علمی و دینی ما هست و این برای این است که ما امتداد پروری را در فضای علمی نداشته ایم و این نیازمند این است که اول درد و مسائل اجتماعی را فهم کنیم واما اینکه چگونه  این مسائل علمی به  حل مسائل اجتماعی، تربیتی، روابط بین الملل و بسیار دیگری از مسائل کمک کند، این نیازمند هنری است که باید شما اساتید در این میدان داشته باشید.

استاد مرتضی جوادی آملی اظهار داشت: تحریر علوم از تراث ماست که باید آن را حفظ کنیم، این مطلبی است که حضرت آیت الله جوادی آملی نیز بر آن اهتمام داشته و به نوعی می توان گفت که تحریر علوم، شاهکار حضرت استاد است که خود را برتر از عرفان، فلسفه، تفسیر و نه قرآن، می دانند و لذا می توانند علوم را تحریر کنند، و  ما نیز باید در نظام آموزشی این مهم را مورد اهتمام جدی قرار دهیم.

ایشان با تاکید بر جایگاه عقل در هندسه معرفت دینی، بیان داشت: حوزه های علمیه باید از توقف، انجماد و ارتجاع دوری کنند و همواره سعی کنند پویندگی خود را حفظ نمایند و لذا باید جایگاه عقل به خوبی شناخته شود و به آن بها داده شود، در این راستا کتاب «منزلت عقل در هندسه معرفت دینی» آیت الله جوادی آملی منبع بسیار ارزشمندی است که باید مورد مطالعه و دقت قرار گیرد! باید قلمرو عقل در فهم مسائل دینی به خوبی شناخته شود و این کلید حل معمای بزرگ حوزه های علمیه است، چرا که حوزه منهای این تفکر، منتهی به اخباری گری خواهد شد و این وظیفه شما اساتید است که میتوانید هم در مسائل تدوینی این مکتب  و هم در نشر آن نقش آفرینی کنید.