جستجوی نتایج

جهاد امروز در فضای فکری و فرهنگی است/ هیچ فرهنگی برتر از فرهنگ برگرفته از علوم وحیانی نیست

01 11 2016 1785993 شناسه:
image

جهاد امروز در فضای فکری و فرهنگی است/ هیچ فرهنگی برتر از فرهنگ برگرفته از علوم وحیانی نیست

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در مصاحبه با خبرگزاری ذاکر به تشریح اهمیت حوزه فرهنگ در شرایط کنونی کشور و منطقه پرداخته است که در ادامه بخش هایی از مصاحبه ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی را از نظر می گذرانیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در مصاحبه با خبرگزاری ذاکر به تشریح اهمیت حوزه فرهنگ در شرایط کنونی کشور و منطقه پرداخته است که در ادامه بخش هایی از مصاحبه ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء را از نظر می گذرانیم.

وی با بیان این مطلب که « امروز پرچم تعالی به دست کسانی است که از غنای فرهنگی برتری برخوردار باشند» گفت: جنگ و جهاد امروز در فضای فکری و فرهنگی است، گرچه مباحث نظامی آزار دهنده است ولی امروز پرچم تعالی به دست کسانی است که از غنای فرهنگی برتری برخوردار باشند، اگر بخواهیم از منظر قرآنی به این مقوله بپردازیم این تنوع و تکثر در حوزه فرهنگ می تواند برای انسان زمینه انتخاب احسن را فراهم کند.

این استاد حوزه علمیه تاکید کرد:  مقوله فرهنگ یکی از پیچیده ترین مقولات بشری است و شناخت این مقوله با توجه به شرایط امروزجامعه، نیاز به تاملات فراوان دارد، تردیدی نیست که برترین و بهترین فرهنگ را، ما از جایگاه دانش وحیانی اسلامی خودمان داریم و برترین منبع یک فرهنگ برتر را می توانیم قرآن مجید، سنت نبی اکرم (ص) وائمه اطهار (ع) بدانیم.

وی یادآورشد: بحث دین، اخلاق، ادب، دانش، آگاهی و هنر مولفه هایی هستند که در حوزه فرهنگ حضور دارند و هر چه غنای فرهنگی بیشتری حاصل شود برتری فرهنگی نیز اتفاق خواهد افتاد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر جوادی آملی با اشاره به آیه قرآنی «فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ » اظهار داشت: باید مدل نگاه ما به حوزه فرهنگ براساس این سخن الهی باشد، خداوند متعال فرمودند: چون انسان، موجود مختاری است باید سخنان و قول های مختلف را ببیند و بین آنها برترین را انتخاب کند و انتخاب احسن باعث می شود انسان ها در موضع بشری خود، بهترین باشند.

وی در ادامه افزود: این قول در برابر فعل نیست؛ بلکه هر نوع اقدام و شانی از انسان اعم از گفتار، کردار و رفتار و در هر حوزه ای اعم از خطابه، سخن، نویسندگی، تئاتر و موسیقی باشد، را شامل می شود، هر چه شان انسان است و بتواند معنا داشته باشد از جایگاه کثرت و تنوع، بر اساس معیارهای خود می توانند انتخاب احسن داشته باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بیان داشت: متاسفانه چیزی که در کشور ما جانیفتاده، این است که ما با مقوله فرهنگ در عرصه کنونی آشنا نیستیم و اینکه باید چگونه با این مقوله رفتار کنیم طبعا مورد آگاهی و شناخت ما نیست؛ تردیدی نداریم که از جایگاه دین برترین جلوه های انسانی ظاهر می شود ولی اگر بخواهیم این امر را به اجبار به انسان حاکم کنیم خروجی آن تنفر و انزجار است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر جوادی آملی خاطرنشان کرد: باید به اختیار و انتخاب انسان احترام بگذاریم ولو اینکه یک امر خوب را انتخاب نکند، ولی بشر با یک هویت اختیاری ساخته شده و همه انسان ها یک گونه و مانند هم نیستند، دعوت و اتمام حجت باید نسبت به همه انسان ها اتفاق بیفتد ولی هیچ اجباری در حوزه فرهنگ ممکن نیست.

وی بیان داشت: فرهنگ با دلها، عقل و قلب سرو کار دارد و اینها جایگاه اجبار نیست، ممکن است بدن انسان به حبس و حصر برود ولی فکر، دل و جایی که اندیشه ها و تفکر شکل می گیرد جای اقدام و اجبار نیست و ما متاسفانه این مقوله را خوب نشناخته و تعامل با این مقوله را به خوبی نتوانستیم، انجام دهیم.

ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء اذعان داشت: ما فرهنگ را به میدان مبارزه تبدیل کردیم لذا در هر دوره ای ما چالش های جدی داریم و در این 37 سال پر فراز و فرود ترین وزارتخانه کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، چرا که شناخت درست فرهنگی ایجاد نشد.

وی افزود: تاکید می کنم هیچ فرهنگی برتر از فرهنگی که برگرفته از علوم وحیانی و فرهنگی که منبع آن قرآن کریم است، نیست، ولی آنچه انتظار می رود اینکه باید بپذیریم در عرصه فرهنگ، تنوع و تکثر داریم و این تنوع و تکثر مورد احترام است وباید به جامعه حق دهیم برترین را انتخاب کند.

استاد برجسته حوزه علمیه در فراز دیگری از سخنان خود گفت: آنچه انتظار می رود آن است که جامعه را نسبت به مسائل فرهنگی آگاه کنیم و آگاهی دادن، دانش و آموزش لازم را به جامعه بخشیدن، باعث می شود نوع تعامل آن با مقامات، مسئولان و نهادهای مرتبط سازگار و شایسته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر جوادی آملی گفت: انتظار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آگاهی بخشیدن نسبت به مقوله فرهنگ است، مردم را آگاه کند که دانش هنر، سینما، موسیقی، کنسرت ها یعنی چه؟ آگاهی بخشی جامعه به مقوله فرهنگ و بخش های مختلف فرهنگی مانند هنر، نقاشی، نویسندگی، تئاتر، موسیقی و جلوه های دیگر فرهنگ، که هر کدام تخصص خاص خود را دارد باعث می شود که نوع تعامل مسئولان و طبقات متدین جامعه چگونه و با چه وضعیتی باشد.

وی بیان داشت: یکی از چیزهای اثرگذار در حوزه فرهنگ، همین سلیقه ها و انتخاب هایی است که افراد بر حسب سن و شرایط اجتماعی و فرهنگی خود دارند و باید برای جامعه ای که در حد تنوع فراوان است این حق را قائل شد که این زمینه های فرهنگی متنوع باشد.