08 05 2024 2626878 شناسه:
image
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:

ارتباط تنگاتنگ فقه و اخلاق / اگر فقه نباشد، اخلاق هم نیست / نه تنها باید درس فقه را خواند که باید فقیهانه زندگی کرد

جمعی از معاونین تهذیب مراکز تخصصی حوزه های علمیه با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، با حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، دیدار و گفتگو کردند.

جمعی از معاونین تهذیب مراکز تخصصی حوزه های علمیه با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، با حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در این دیدار بیان داشت: موضوع اخلاق، ارتباط تنگاتنگی با حکمت نظری دارد، شأن عقل نظری این است که به حکمت بپردازد، خواه متعلق حکمت نظری باشد یا متعلق حکمت عملی، خواه بایدها و نبایدها باشد و خواه هست و نیست ها، این یک مبنا و رویکرد است؛ ما هیچ باید و نبایدی نداریم مگر اینکه از هست و نیست ها کمک می گیریم.

ایشان درباره نسبت بین فقه و اخلاق اظهار داشت: حوزه الان متهم است که اخلاق را فدای فقه کرده است، گر چه این اتهام باطل است و درست نیست ولی حوزه نیز باید در این باره روشنگری کند تا جامعه، بهتر نظام حوزوی را بشناسد و بهتر این تنیدگی فقه و اخلاق را دریابد.

ایشان بیان داشت: این اتهام از آنجا نشأت گرفته است که برخی در حوزه درس فقه می خوانند، شاید استاد هم بشوند، اما فقیهانه زندگی نمی کنند؛ چون باید و نباید های فقهی که به رفتار بر می گردد را در حوزه نظر نگه داشته و به عمل نیاورده اند، ما باید فقیهانه زندگی کنیم یعنی بایدها و نباید ها، مبنای زندگی ما باشد، احکام تکلیفی و فقهی که از فقه می گیریم را به میدان عمل بیاوریم و همین اخلاق را می سازد.

استاد مرتضی جوادی آملی با بیان اینکه فقه، رفتار انسان را می سازد، اظهار داشت: این حدیث به عنوان یک قاعده فقهی آمده که «إِذَا حَرَّمَ شَيْئاً حَرَّمَ ثَمَنَهُ‌»، اگر چیزی حرام شد، خرید و فروش آن نیز حرام است، پس اگر مثلا تجسس در زندگی مردم حرام است، پولی هم که انسان از منتقل کردن اخبار و اطلاعات می گیرد، حرام است و در آمدی که از اطلاع فروشی کسب می کند زندگی شخص را دگرگون می کند، لذا فقه و اخلاق ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، فقه است که رفتار ما را مشخص می کند، اگر فقه نباشد اخلاق هم نیست، اگر رفتار نباشد، کردار نیست! اگر کسی در حوزه اهتمام به این داشته باشد که رفتار و عملش مطابق با حلال و حرام های فقهی باشد، خودش به اخلاق خواهد رسید.

وی ظهار داشت: دانشگاه زمانی اسلامی خواهد بود که علومش اسلامی باشد، مراد از دانشگاه اسلامی ساخت نمازخوانه و رفع اختلاط دختر و پسر و اینها نیست، اگر علوم، اسلامی باشد پس دانشگاه هم اسلامی خواهد بود.

در ادامه جلسه، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واحدی به عنوان معاون تهذیب و تربیت گزارشی ارائه داده و سپس وارد دستور جلسه و موضوع جلسه تخصصی خود شدند.